| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Sylwestrowy newsletter | Powiadom znajomego | Forum sylwestrowe | Poczta | Facebook |
Polski English Deutsch
Sylwester Wybrzeże SłowińskieSylwester SłupskSylwestrowy SłupskBal sylwestrowy w SłupskuOferty Sylwestrowe ze Słupska
- | - Dodaj ofertę sylwestrową | Sylwestrowy cennik usług | Wróżby i Horoskop Sylwestrowy | Kursy Turystyczne | Księgarnie | Kursy walut | Sylwestrowy Katalog Stron - | -
- | - Luźne rozważania | Historia Nocy Sylwestrowej | Tradycje Sylwestrowe | Poradnik Sylwestrowy | Ciekawostki Sylwestrowe | Kalendarz Sylwestrowy | Pogoda na Sylwestra - | -
Sylwester Słupsk Sylwester Słupsk / Ciekawostki sylwestrowe / Sylwestrowe ciekawostki


Dziś w nocy ludzie na całym świecie będą pili szampna, składali sobie serdeczne życzenia i oglądali pozkazy fajerwerków na niebie. Świętowanie nadejścia Nowego Roku łączy wszystkie narody, mimo że każdy kraj obchodzi Sylwestra inaczej.

Kryzys milenijny
W średniowieczu ludzie wierzyli w to, co przepowiadali wizjonerzy i wrożki. Sybilla przepowiedziała, że w 1000 roku smok Lewiatan, uwięziony przez papieża Sylwestra I spowoduje koniec świata. Smok miał się obudzić ze snu w nocy z 999 na 1000 rok. Ludzie obawiali się, że kolejny papież Sylwester II wypuści smoka na świat, a ten dokona zagłady świata. W sylwestrową noc ludzie modlili się i gromadzili się w gronach rodzin i przyjaciół, aby wspólnie podzielić los zagłady. Inni zbierali żywność i próbowali znaleźć schronienie. W panice spowiadali się, czynili pokutę, spędzali czas z bliskimi i rozmawiali tylko o zbliżającym się końcu świata. Nastroje pełne strachu i przygotowania na koniec świata nazwano kryzysem milenijnym.
Noc 31 grudnia napawała strachem mieszkańców całego świata. Proroctwo jednak nie spełniło się i ludzie z radości zaczęli świętować i bawić się. Niepohamowana radość spowodowała, że wszyscy wyszli na ulice i rozpoczęło się wielkie święto. Całe społeczeństwa czuły się wręcz ocalone. Tej nocy Sylwester II po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa „urbi et orbi” - miastu i światu. To własnie od jego imienia nazwane zostały coroczne obchody tego święta.
Inna wersja legendy i opowieści mówi, że Sylwester i karnawał zawdzięczają swój początek pogańskim świętom, takim jak bacchanalia, a nazwa Sylwestra pochodzi od łacińskiego słowa Silvestris, która oznacza człowieka dzikiego i żyjącego w lesie. Tak czy inaczej różne religie, kultury i społeczeństwa obchodza to święto inaczej, zawsze jednak w atmosferze radości i zabawy.

Różnorodność tradycji
Sylwestra obchodzą wszystkie kraje i narody, tyle że w nieco inny sposób i w różne dni. Na przykład w Szkocji Nowy Rok rozpoczynał się 25 marca, aż do 1600 roku, kiedy przeniesiono go na 1 stycznia. Okres dwunastu dni świąt zbiegał się ze starożytnym świętem Yule, kiedy bóg słońca powracał z wygnania, przynosząc dłuższe i jaśniejsze dni. Od tego czasu szkockie Hogmanay to kilkudniowe uroczystości związane z powitaniem Nowego Roku. Co roku 29 grudnia w szkockich miastach rozpoczynają się huczne zabawy. Festiwal trwa cztery dni i pojawia się na nim ponad 100 tysięcy osób.
Nazwa Hogmanay jest dość tajemnicza. Jedno mówią, że pochodzi od gaelickiego age maidne, czyli nowy dzień, inni że od francuskiego l'homme est ne, co oznacza człowiek się narodził. Choć nieznana jest geneza tej nazwy to pierwsze skojarzenie z nią to z pewnością dobra zabawa i niezapomniany Sylwester. Na ulicach zbudowanych jest kilka scen, na których występują różni artyści. Między nimi można pozywić się w budkach z jedzeniem z różnych zakątków świata, ale najcześciej tradycyjnym, oraz wypić kufel piwa. Ulicami przechodzą parady różnych stworów i kreatur przy dźwiękach kobzy.
W starożytnej Anglii w Sylwestra zamykano wszystkie drzwi i okna w domu i palono gałązkę jałowca. Dym miał za zadanie oczyścić dom i jego mieszkańców oraz sprowadzić na niego szczęście. Kiedy domownicy nie mogli już wytrzymać w zadymionym domu, wybiegali na ulicę i cieszyli się świeżym powietrzem. Ponadto obyczaj nakazywał włożenie do wody gałązki bluszczu. Jeśli liście pozostały świeże i zielone wróżyło to, iż nadchodzący rok będzie pomyślny. Natomiast jeśli na liściach pojawiły się ciemne czarne plamy oznaczało to choroby i śmierć w rodzinie. Wszystkie ozdoby bożonarodzeniowe musiały być zdjęte do 6 stycznia, inaczej mogły przynieść nieszczęście.
W USA Nowojorczycy zazwyczaj spotykają się na Time Suare. Tam, gdy nadejdzie właściwy moment, pojawia się napis 'Happy New Year' na budynku Allied Chemical Tower, oraz dają się słyszeć dzwony i gwizdki. To zwykle własnie ten moment pokazują stacje telewizyjne na całym świecie. Starym zwyczajem jest otwarcie rezydencji prezydenckiej dla wizytujących W Nowy Rok. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent George Washington w 1789 roku w Filadelfii. Tradycja ta zakończyła się za prezydentury Franklina D. Roosevelt'a.
W Szwajcarii kobiety pieką specjalny chleb, serwują także pieczoną gęś. Włosi bawią się do białego rano przy solonej wieprzowinie i soczewicy, która ma przynosic szczęście. Hiszpanie świętują szampanem w gronie rodziny zajadając 12 winogron o północy, Portugalczycy to samo robią z rodzynkami. Grecy jedzą specjalne ciasto z monetą umieszczoną wewnątrz. Ten, kto znajdzie w swoim kawałku ciasta monetę będzie miał szczęście.
Filipińczycy dbają, aby o północy mieć pełny portfel, co ma im zapewnić bogactwo w nadchodzącym roku. Tej nocy cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Niektórzy grają w karty, aby zyskać szczęście. Natomiast Japończycy zanim pójdą spać jedzą długie pszeniczne kluski, które mają zapewnić im długie życie.
Brazylijczycy obchodzą święto Lemenja, afrykańskiego bóstwa morza. Plaża Copa Cabana oświetlona jest setkami świec, a ludzie rzucają w morze prezenty dla bóstwa: kwiaty, papierosy, butelki z piwem, a czasem butelki szampana.

Polskie zwyczaje
Do Polski tradycja świętowania Sylwestra trafiła w XIX wieku. Szlachta wznosiła toasty tokajem, a na kolację pieczono bochniaczki i szczodraki czyli pieczywo, którym obdarowywano domowników. Były one symbolem zdrowia, szczęścia i bogactwa w nadchodzącym roku.
Zwyczaj witania Nowego Roku szampanem pojawił się w Polsce dopiero po wojnie. Wtedy też zaczęto wierzyć w różne przepowiednie i zabobony. Na przykład bacznie obserwowano pierwszego gościa, który wchodził do domu w Nowym Roku. Z biegiem lat popularne stały się bale i imprezy sylwestrowe.
Wciąż jednak znane są zwyczaje kultywowane podczas sylwestrowych imprez. Istnieje obyczaj odczytywania naszych losów z bąbelków w szampanie. Gazowe kuleczki unoszące się powoli z dołu do góry, przepowiadają spokojny rok życia wśród najbliższych. Gdy jednak poruszają się chaotycznie, oznaczają zmiany. Ważne jest także, aby miec na sobie czerwoną bieliznę oraz aby o północy trzymać w dłoni pieniądze. Ma nam to zapewnić bogactwo i szczęście w Nowym Roku.
Panny powinny nasluchiwać rozmów po północy, ponieważ pierwsze imię, jakie usłyszą będzie należało do ich przyszłego małżonka. Poza tym powinniśmy jeść to, co okrągłe, bo okrąg to symbol zamknięcia cyklu, a więc równowagi i pomyślności w działaniach.
Dziś, zupełnie inaczej niż kiedyś, Sylwester kojarzy się nam głównie z szampańską zabawą i hucznym początkiem karnawału. Mimo, że każdy kraj, każda kultura i naród obchodzi ten wieczór i noc inaczej, to jednak wszystko sprowadza się do świetowania i dobrej zabawy.
Zatem hucznego Sylwestra oraz szczęśliwego Nowego Roku (...).


Skąd ten Sylwester?
Sylwestrowe ciekawostki
Przysłowia sylwestrowe
Kto pierwszy wita Nowy Rok?
Urodzili się w sylwestra
Zmarli w sylwestra
Ważne wydarzenia
Życzenia Noworoczne


Źródło: www.sylwestrowanoc.pl, www.odyssei.com

Sylwester w słupskim powiecie - Sylwester Słupsk - Oferty sylwestrowe ze Słupska - Bal sylwestrowy w Ustce - Słupska Impreza Sylwestrowa - Ustka Sylwestrowo - Sylwester nad morzem
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button